Standardy F.L.
Standardy działania Funduszu Lokalnego
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
&1
Fundusz Lokalny jest niezależną, apolityczną, nie nastawioną na zysk organizacją filantropijną. Fundusz zabiega o środki finansowe od różnych darczyńców (indywidualnych i instytucjonalnych), inwestuje je i buduje tzw. kapitał żelazny, a dochody z zainwestowanego kapitału przeznacza na wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych. Fundusz zaspokaja określone potrzeby lokalne mieszkańców poprzez m.in. programy stypendialne pomagające dzieciom i młodzieży z rodzin niezamożnych w rozwijaniu ich talentów, programy, akcje i kampanie edukacyjne służące rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych.
&2
FL wspiera działania na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej, zamieszkującej określony w statucie obszar geograficzny.
&3
Beneficjentami FL są organizacje pozarządowe, szkoły, domy kultury, kluby, rady sołeckie, grupy mieszkańców, wolontariuszy, stypendystów.
&4
FL zna problemy i potrzeby swojego środowiska i rozwiązuje je poprzez wspieranie wszelkich inicjatyw lokalnych w zakresie: oświaty, edukacji i wychowania, ekologii, kultury, sportu i turystyki, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, bezpieczeństwa obywateli oraz inne działania ważne dla społeczności lokalnej i darczyńców.
&5
FL jako lider w swoim społeczeństwie współpracuje z wieloma partnerami: władzami lokalnymi, biznesem, organizacjami przedsiębiorców, organizacjami pozarządowymi, mediami, ekspertami, działaczami lokalnymi.
&6
FL jest organizacją przygotowaną na zaspokajanie bieżących oraz przyszłych potrzeb społeczności lokalnej, w tym celu nieustannie powiększa swój kapitał żelazny.
II. FORMA PRAWNA I NAZWA
&7
FL jest organizacją zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym działającą w formie prawnej fundacji lub stowarzyszenia. W okresie przejściowym, ale nie dłużej niż 3 lata od utworzenia FL, może funkcjonować jako wyodrębniony projekt innej organizacji lokalnej.
&8
FL działa zgodnie ze swoim statutem, ustawą o stowarzyszeniach lub fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego i wszystkimi innymi aktami prawa polskiego i europejskiego.
&9
FL ma jasno określoną misję, geograficzny obszar funkcjonowania i cele działania.
& 10
W nazwie organizacji występują słowa „fundusz lokalny” i określenie geograficzne zasięgu działania.
III. STRUKTURA ORGANIZACYJNA
& 11
1. W Funduszu Lokalnym zarejestrowanym jako fundacja, najważniejszym organem jest Rada, która reprezentuje darczyńców i społeczność lokalną, określa strategię, planuje i kontroluje działania Funduszu, zatwierdza sprawozdania roczne, wybiera Zarząd, dokonuje samooceny, aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu funduszy i zasobów, współpracuje z Zarządem i biurem. Rada Funduszu składa się z kilkunastu osób, jednak nie mniej niż 3 i nie więcej niż 30 osób. Funkcjonowanie Rady określa regulamin.
2. W Funduszu Lokalnym zarejestrowanym jako stowarzyszenie, najważniejszym organem jest Walne Zebranie, które reprezentuje darczyńców i społeczność lokalną, określa strategię, planuje działania, wybiera Zarząd i aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu funduszy i zasobów, zaś funkcje kontrolne i nadzorcze sprawuje Komisja Rewizyjna.
& 12
Członkowie Rady Fundacji, Walnego Zgromadzenia, Komisji Rewizyjnej i innych Komisjipełnią funkcję bez wynagrodzenia oraz dbają o to, by nie zachodził konflikt interesów.
& 13
Kadencyjność Rady, Zarządu, Komisji Rewizyjnej określona jest w statucie organizacji.
& 14
FL dla sprawnego działania wyłania komisje np. grantowe, stypendialne, fundraisingowe, marketingowe, finansowe lub okresowe grupy zadaniowe. Komisje mogą być stałe, okresowe lub jednorazowe. W skład komisji mogą wchodzić osoby spoza Rady FL.
& 15
1. Zarząd FLjest organem kolegialnym, składającym się z 3-9 osób, odrębnym od Rady Funduszu i Komisji Rewizyjnej i kieruje całokształtem jego działalności oraz reprezentuje go na zewnątrz.
2. Zarząd FL zarządza majątkiem, przyjmuje darowizny, subwencje, spadki i zapisy, prowadzi księgę darowizn, zatrudnia pracowników, nadzoruje prace biura FL, sporządza i upowszechnia roczne sprawozdanie z działalności FL.
& 16
1. FL dla sprawnej obsługi darczyńców i realizacji zadań statutowych, zatrudnia pracowników etatowych (co najmniej 1 osobę w pełnym wymiarze czasu pracy) oraz osoby w ramach umowy-zlecenia i umowy o dzieło.
2. Osoby zatrudnione w FL powinny ukończyć niezbędne szkolenia i na bieżąco podnosić swoje kwalifikacje. W obsłudze biura FL mogą pomagać wolontariusze.
3. Fundusz posiada wyodrębniony lokal, biuro do prowadzenia działalności.
4. Biuro FL powinno być wyposażone w niezbędny sprzęt biurowy, telefon, komputer z połączeniem do Internetu.
5. Biuro zajmuje się obsługą Zarządu, Rady Funduszu i Komisji Rewizyjnej.
IV. KAPITAŁ ŻELAZNY
& 17
1. Kapitał żelazny to darowizny i inne wpływy finansowe połączone w jedną pulę, która następnie jest inwestowana celem przyniesienia dochodu. Dochód przeznaczony jest na reinwestycję, pokrycie kosztów administracyjnych i statutowych FL.
2. Fundusz Lokalny powinien dysponować kapitałem żelaznym w kwocie nie mniejszej niż 50.000 zł.
3. Kapitał żelazny jest nienaruszalny i stale powiększany. Roczny przyrost kapitału żelaznego FL powinien być nie mniejszy niż 3%.
V. WSPÓŁPRACA Z PARTNERAMI
& 18
FL rozpoznaje problemy i potrzeby społeczności lokalnej, a w rozwiązaniu tych problemów i przeciwdziałaniu niekorzystnym zjawiskom współpracuje z: samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, biznesem, instytucjami publicznymi, w tym ze szkołami, domami kultury, bibliotekami, klubami, radami sołeckimi, a także z doradcami i ekspertami.
VI. REALIZACJA DZIAŁAŃ STATUTOWYCH
& 19
1. FL realizuje swoje cele statutowe poprzez przeprowadzenie otwartych konkursów grantowych, stypendialnych, a także poprzez realizację własnych projektów i programów.
2. Na finansowanie działalności statutowej FL przeznacza rocznie kwotę w wysokości co najmniej 5% kapitału żelaznego.
3. Ogłoszenia w sprawie organizacji konkursów, odpowiednie regulaminy oraz sprawozdania z działalności podawane są do publicznej wiadomości, w tym na stronie internetowej FL.
&20
FL może realizować własne projektydofinansowywane ze środków zewnętrznych (fundusze europejskie, organizacje grantodawcze) pod warunkiem, że są to projekty zgodne z misją Funduszu.
& 21
Fundusz Lokalny na bieżąco współpracuje z lokalnymi mediami. Wszystkie istotne informacje dotyczące FL zamieszczane są na aktualizowanej na bieżąco stronie internetowej.
VII. OBSŁUGA DARCZYŃCÓW
& 22
1. FL zgodnie z wolą Darczyńcy tworzy i obsługuje wiele różnorodnych, niezależnych od siebie funduszy składowych np.:
b. Fundusz celowy– darczyńca określa cel darowizny,
c. Fundusz z doradztwem darczyńcy– darczyńca uczestniczy w obradach komisji sugerując cele przeznaczenia,
d. Fundusz dziedzinowy– darczyńca wspiera obszar działań, np. związanych z ochroną środowiska, zdrowia, etc.
e. Fundusz imienny( osób fizycznych, firm, organizacji).
f. Fundusze wieczyste
2. Fundusze składowe muszą wspierać cele statutowe FL.
& 23
W działania fundraisingowe FL powinni być zaangażowani wszyscy członkowie, a w szczególności Rada i Zarząd oraz wszyscy pracownicy biura, przyjaciele i wolontariusze.
& 24
FL prowadzi bardzo różne i zmienne w czasie metody fundraisingowe (m.in. odpisy podatkowe, odpisy od pensji, bale charytatywne, zbiórki publiczne, loterie, aukcje, oraz składanie aplikacji).
& 25
Każda darowizna winna być odnotowana w księdze darczyńców oraz niezwłocznie pokwitowana pisemnie.
& 26
Stali darczyńcy oraz oferujący duże kwoty winni być traktowani ze szczególnym szacunkiem. Jeżeli darczyńca wyrazi wolę pozostania anonimowym, należy jego wolę bezwzględnie uszanować.
& 27
FL może przyjmować darowizny pieniężne, polisy ubezpieczeniowe, nieruchomości, zapisy testamentowe i inne. Fundusz Lokalny może też przyjmować darowizny rzeczowe związane z prowadzeniem działalności – nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń biurowych i sprzętu, przekazanie przedmiotów i artykułów na aukcje i prowadzenie imprez dobroczynnych.
VIII. WSPÓŁPRACA Z FUNDUSZAMI LOKALNYMI W POLSCE
I NA ŚWIECIE
& 28
1. FL współpracują ze sobą w celu wymiany informacji i doświadczeń dot. funkcjonowania funduszy, realizacji wspólnych programów, wymiany międzynarodowej, organizowania wspólnych szkoleń i podejmowania działań służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
2. Polskie Fundusze Lokalne reprezentuje Federacja Funduszy Lokalnych w Polsce.
IX. CZŁONKOSTWO W FEDERACJI FUNDUSZY LOKALNYCH W POLSCE
&29
1. Do FFL zostaną przyjęte Fundusze lokalne oraz organizacje pełniące funkcje Funduszy Lokalnych, które zadeklarują spełnienie wszystkich standardów FL w okresie 2 lat.
2. Okresowej weryfikacji spełniania standardów przez Fundusze Lokalne dokona Zarząd Federacji Funduszy Lokalnych.
3. Fundusze Lokalne, które nie spełnią wszystkich standardów w zadeklarowanym okresie, mogą zostać usunięte z FFL. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce.