Jakość
Spójność
Wiarygodność
Celem opracowanych standardów Funduszy Lokalnych jest określenie reguł i zasad działania organizacji zrzeszonych w Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce, służących zapewnieniu jakości tych działań oraz ułatwieniu funkcjonowania Federacji, aby mogła działać sprawnie i przejrzyście.
W dokumencie używa się skrótu „FFL” w odniesieniu do Federacji Funduszy Lokalny w Polsce oraz „FL” w odniesieniu do organizacji będących lub chcących stać się Funduszami Lokalnymi.
Nowe standardy Funduszy Lokalnych powstały w efekcie ewaluacji dotychczas funkcjonujących dokumentów, analizy przykładów zaczerpniętych od innych organizacji w kraju i za granicą, badań ankietowych i spotkań warsztatowych przeprowadzonych wśród członków FFL. Analiza zebranych informacji pozwoliła na określenie najbardziej pożądanych cech charakteryzujących organizacje członkowskie Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce.
Dokument ten został pomyślany tak, aby był elastyczny i uwzględniał różnorodność organizacji. Wypracowane standardy są więc drogowskazem i programem edukacyjnym, mają pomagać, a nie utrudniać działania. Ich zadaniem jest budować jakość i spójność, wiarygodność w oczach partnerów, darczyńców i odbiorców działań. Dokument ma pomagać obrać właściwy kierunek nowym organizacjom członkowskim oraz wspierać te, które działają długo – aby nie zapomniały o swoich fundamentach.
Określone standardy identyfikują obecnych członków FFL. Organizacje chcące dołączyć do FFL, nie spełniające zapisanych standardów, powinny je wdrożyć w okresie do trzech lat.
Federacja Funduszy Lokalnych w Polsce jest stowarzyszeniem skupiającym Fundusze Lokalne.